16 Temmuz 2012 Pazartesi

kelebek etkisi


       Kendini mumyalama, sabırlı bir bekleyiş ve güzel bir günün sabahında tamamlanan başarılı bir transformasyon...Yavaşça esnetilen muhteşem desenlerle kaplı uzun ama kırışık kanatlar, uçmaya duyulan istekle yeni uzuvların keşfi ve özgürlüğe ama aynı zamanda kısa bir ömürde ölüme kanat çırpma mücadelesi...  
       Bu durum, her ne kadar ikinci bir çirkin ördek yavrusu vakası gibi görünse de aslında tırtılın güzelleşmek uğruna verdiği mücadele ve uğrunda geriye kalan ömründen vazgeçmesinin hikayesidir. Kim der gördüğünde içinde kıpırtılar oluşturan, bir mutluluk dalgasının tüm bedenine yayılmasına neden olan ve ufak kanat çırpışlarıyla peşinden koşma isteği uyandıran o küçük, o narin, o güzel kelebeğin dünyanın öbür ucunda bir kasırga çıkarabileceğini?
       Kim mi? Tabiki kaos teorisinin sahibi Edward Norton Lorenz . Kendime bu yazıyı hazırlamam için bir not bıraktığım daha önceki bir yazımda uzunca anlattığım kaos teorisi (merak edenler buraya tıklasın) ile ilgilidir bu felaketin kaynağı olan kelebek durumu. İş bu Edward der ki ; bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişiklikler, büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilir. Öyle ki Amazon ormanlarındaki bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de fırtına kopmasına neden olabilir. Demek ki neymiş; bizim etkisi büyük ama kendisi küçük olan kelebeğimiz o kadar da masum değilmiş:)
sliding doors
       Öyle anlar vardır ki bazen bir anlık gecikme, bazen bir anlık gaflet bazen de bu film de olduğu gibi bir metroyu kaçırma. Baş roldeki olan kadının o metroyu kaçırdığında hayatı nasıl oluyor ve kaçırmasaydı nasıl olacaktının sorgusu üzerine eski bir film. Temelde sadece bir kapının kapanması yani ufacık bir değişiklik. Ama öngörülemez sonuçları üzerine adamlar bir film çekmiş tıpkı daha önce de beğendiğimi söylediğim "THE BUTTERFLY EFFECT" filminde olduğu gibi.
       İçimizde hep bir geçmişe dönme arzusu, bugünkü bilinç düzeyimizle geçmişi değiştirme isteği var. Şu bir gerçek ki; geçmişimize geri dönmek için koyduğumuz her bir işaret, o güne saplanıp kalmamıza, geçmişi düzeltmeye çalışırken isteğimiz gibi hükmedip, şekil verebileceğimiz, en değerli anımız olan bugünümüzü kaçırmamıza neden oluyor. Geçmişi düzeltmek ve onun için hayıflanmak yerine bırakalım geçmiş geçmişte, edindiğimiz tecrübelerde yanımıza kar kalsın.
       Bugün hayatımızda yapacağımız küçük bir değişiklik kelebek etkisi oluşturabilir. Belki de bu küçük değişiklik sayesinde hayal dahi edemeyeceğimiz bir yerde oluruz. Dilerim ki bu küçük değişikliklerin sonu hep bir kelebeği gördüğümüzde hissettiğimiz mutluluk gibi olsun...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder